• Editör

  • 215

  • 14 Şubat 2018

  • 0

  • 3

Trüf Yağı Nedir?

Merve, düzenlediği akşam yemeğinde Tomris Hanım’a özel olarak Trüf yağı ile yapılmış bir yemekten ikramda bulundu. Bu yağ, sağlıklı olduğu kadar lezzet açısından da oldukça zengindir. Son dönemde birçok yerde adı sıkça duyulmaya başlayan ve popüler olma yolunda ilerleyen Trüf yağı, Ufak Tefek Cinayetler ile daha da öne çıkacağa benziyor. Peki, bu Trüf yağı nedir? Diğer yağlarla arasındaki farkları nelerdir?

Genellikle Fransa’da üretilen trüf mantarından elde edilen bu yağ, sofralarda yer almaya başladı. Bu mantarın yağını kullanmadan önce mantarın taze olması çok önemlidir. Siyah elmas da denilen bu mantar hem çok zor bulunuyor hem de oldukça pahalıdır. Zeytinyağı ile birlikte kullanılarak elde edilir. Diğer yağlarla kıyaslandığında ilginç bir araması olan trüf yağı, neredeyse bütün yemeklerin yapımında kullanılabiliyor. Yoğun bir tada sahip bu yağın özellikle çiğ şekilde yenmesi öneriliyor. Bu nedenle daha çok salatalarda tüketiliyor. Onun dışında et yemeklerinde, makarnalarda, omlet ve sebze yemeklerinde kullanılabilir. Çok keskin bir kokuya sahiptir. Hem kokusu hem de lezzeti açısında çok az kullanılmalıdır.

Trüf yağı, protein açısından oldukça zengindir. Aynı zamanda afrodizyak etkisine de sahiptir. Bu yağ genellikle yurt dışından getiriliyor. Ülkemizde trüf mantarı yetiştirilmediği için internet üzerinden satış tercih ediliyor. Markasına göre fiyatı değişse de, trüf yağının ortalama fiyatı 100 – 150 TL arasında değişiyor.

Yazar: Editör

Her salı Star TV'de kilitlenen editor, dizinin inciğini cıncığını sizlerle paylaşır. Dizi hakkında güncel gelişmeler, ilgi çeken konular editörün takibinde!

159 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.