• Editör

  • 701

  • 18 Ocak 2018

  • 0

  • 8

Edip Hoca – Selim Bayraktar Kimdir?

Ufak Tefek Cinayetlerde Edip Hoca karakterini canlandıran Selim Bayraktar, Muhteşem Yüzyıl sayesinde tanınmaya başlasa da aslında oyunculuk geçmişi çok eskiye dayanıyor. Bu zamana kadar canlandırdığı rollere kıyasla daha sakin ve farklı bir adam olan Edip, az insan çok huzur mantığını benimseyerek hayatına devam ediyor. Ama içten içe bazı hisler beslediği Oya ile geçmişte yaşadıkları olaylar gündeme gelince hayatı yeniden hareketlenmeye başlıyor. Selim Bayraktar, Edip hoca olana kadar hangi rolleri canlandırdı ve biz onu hangi dizilerden hatırlıyoruz?

17 Haziran 1975’de Kerkük’te doğan Selim Bayraktar, 12 yaşına kadar Irak’ta yaşadı. Orada yaşanan savaştan dolayı ailesiyle beraber kaçarak Türkiye’ye yerleşti. Eskişehir’de ortaokul eğitimini tamamladıktan sonra Antalya’ya gelerek liseyi bitirdi. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünü kazandıktan sonra Ankara’da yaşamaya başladı.

Mezun olduktan sonra Antalya’ya geri döndü. Okulun bitmesine rağmen hemen atanamadığı için sirklerde palyaço ve illüzyonist olarak çalıştı. Daha sonra işi bırakarak askere gitti. Geri döndüğünde Diyarbakır devlet tiyatrosu sınavlarına girip kazandı. Bir süre burada görev yaptıktan sonra yaşadığı şehir Antalya’ya atandı. 2005 senesinde Senfoni Orkestrası müzisyeni Bihter Bayraktar ile evlendi. Dizi sektörüne 2007’de Köprü dizisiyle atıldı.

Hemen ardından Bir Bulut Olsam, sonrasında ise herkes tarafından tanınmasını sağlayan dizi Muhteşem Yüzyıl’da Sümbül Ağa rolünü canlandırdı. Selim Bayraktar, bu sayede birçok rolün de kapısını aralamış oldu. Romantik Komedi 2 filminde Falcı rolünü üstlendi. 2014 yılında Aşk Sana Benzer filminde Burak Özçivit ve Fahriye Evcen ile başrolü paylaştı. Gecenin Kraliçesi ve Çoban Yıldızı dizilerinde yer alırken Kırmızı, Vezir Parmağı ve Cingöz Recai gibi birçok filmde de rol aldı.

En iyi erkek oyuncu!

Başarılı oyuncu kariyeri boyunca ödüle de layık görüldü. Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Ödüllerinde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünün sahibi oldu.

Yazar: Editör

Her salı Star TV'de kilitlenen editor, dizinin inciğini cıncığını sizlerle paylaşır. Dizi hakkında güncel gelişmeler, ilgi çeken konular editörün takibinde!

159 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.