• Editör

  • 7.652

  • 16 Ocak 2018

  • 0

  • 8

Dizi Uyarlama mı?

Ufak Tefek Cinayetler, daha başlamadan sadece tanıtım afişleri yayınlandığında bile “uyarlama mı” soruları yankılanmaya başlayan dizilerden biri oldu. Özellikle fotoğrafta 4 kadının olması akıllara hemen en çok izlenen yabancı dizileri getirdi. Pretty Little Liars ve Big Little Lies… Peki, dizi gerçekten uyarlama mı ya da başka dizilerden esinleniyor mu?

Öncelikle dizinin Pretty Little Liars dizisinden uyarlama olmadığı çok açık. Çünkü bu dizi 2015 yılında Tatlı Küçük Yalancılar adıyla uyarlandı ve 13 bölüm sonra final yaptı. Hem genel hikaye hem de kurgu açısından büyük benzerlikleri zaten bulunmasa da 4 kadın başrol oyuncunun öne çıkması bu diziyi yeniden hatırlattı denilebilir.

Big Little Lies Uyarlaması Olabilir

2017 Emmy Ödüllerinde 7 farklı dalda ödüle hak kazanan Big Little Lies dizisi de Ufak Tefek Cinayetlerin uyarlama iddialarını güçlendiren yapımlardan biri oldu.

İki dizi de gerçekten birbiriyle büyük benzerlikler taşıyor. Türkçesi “ufak tefek yalanlar” olan Big Little Lies, büyük bir parti gecesinde yaşanan cinayetle başlıyor. Kimin öldüğü ve cinayeti işlediği gösterilmiyor. Bu ilk sahneler bile neredeyse aynı sayılabilir. Aynı kasabada yaşayan iki yakın arkadaş var ve şehre gelen genç bir anne de aralarına dahil olarak üçlü bir arkadaş grubu oluşuyor. Yerli yapımda ise tek fark lisede çok yakın 4 arkadaş olmaları. Bunun haricinde Oya, Sarmaşık’a taşınıyor ve ne kadar sahte de olsa arkadaşlıkları kaldığı yerden devam ediyor. Pilastesçi Burcu’yu da unutmamak lazım. Big Little Lies’da da Yoga eğitmeni olan bir karakter var ve bu üç arkadaştan birinin eski eşsiyle evli. Hemen Arzu-Mehmet-Burcu üçgenini hatırladınız değil mi? Bunun gibi daha birçok benzerlikler bulunuyor. Kasabaya yeni gelen karakterimiz sık sık koşuya gidiyor. Evet, aynı Oya gibi.

Çocuk oyuncu Mila’nın müzik dinlemeyi çok sevmesi ve Merve’nin lider bir karakter olması, Big Little Lies’da da tamamen yer alan detaylardan. Serhan karakteri için de elbette bir iş adamımız bulunuyor. Ancak Big Little Lies bu karakteri daha sert tutuyor. Eşine şiddet uygulayan ancak bu durumdan hızlıca pişman olan hastalıklı bir karakter olsa da soğuk, konuşmayı sevmeyen, sürekli takım elbise giyen ve mükemmel bir baba olması Serhan ile benzerlikler taşıyor. İki dizi arasında en büyük benzerlik şüphesiz cinayetle ilgili sorgulamalar olacaktır. Bir cinayet oluyor ve olaya şahit olan kişiler cinayet olana kadar 1 yıl içerisinde yaşanan detayları sorgu odasında anlatıyorlar. Bu detay, iki dizide de tamamen aynı şekilde kurgulanmış.

Dizinin senaristi açıkladı: “Uyarlama Değil”

Dizinin senaristi Meriç Acemi, uyarlama iddialarıyla ilgili bir açıklama yaptı. Bu haberlerin olacağını tahmin ettiğini ama böyle bir şeyin söz konusu olmadığını dile getirdi. Ülke olarak dizilerimizin dünyaya açıldığını hatırlatarak kopya bir iş yapmayacağının altını çizdi. Aslında Meriç Acemi, birebir uyarlamak yerine dizideki karakterlerin yerlerini değiştirerek esinlenmeyi tercih etmiş. Ufak Tefek Cinayetler, yukarıda bahsettiğimiz diziden uyarlanacak olursa karakterler büyük bir değişim yaşayacak diyebiliriz. Serhan’ın geçirdiği bu atakların geçmişte yaşadığı bir olayla bağlantılı olduğu ve zamanla psikopat bir insana dönüşmesi muhtemeldir. Zaten dizide Edip, Oya’ya Serhan için onun karanlık bir tarafı olduğundan bahsetmişti. Katilimiz de Pilates hocası Burcu olacaktır. Diğer 4’lünün de bu olayda parmağı olacak ve cinayeti örtbas etmek için sessiz kalacaklardır.

Herkesin ağzının açık kalması için ölen de öldüren de iki alakasız karakter olacaktır zaten. Ama senarist bu uyarlama iddialarını güçlendirmemek adına katil – maktul ikilisini değiştirebilir. Özellikle Mert Fırat’ın başrol olması ve 2. Sezonda da rol alabilmesi için maktul olamayacağı çok yüksek bir ihtimal. Yapmış olduğumuz iki dizi kıyaslamasına göre karar elbette izleyicinin olacaktır. Sizce de benzerlikler var mı?

Yazar: Editör

Her salı Star TV'de kilitlenen editor, dizinin inciğini cıncığını sizlerle paylaşır. Dizi hakkında güncel gelişmeler, ilgi çeken konular editörün takibinde!

159 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.